Pomoc
Polisolokaty
- Analiza umowy umowy ubezpieczenia z UFK
- Wyliczenie w zakresie kwoty do zwrotu w przypadku unieważnienia umowy
Skontaktuj się z nami – otrzymasz szybką konsultację
Formularz - Sprawdź jak możemy Ci pomóc
Pomoc w sprawie polisolokat
Polisolokaty to produkty finansowe zawierające umowy ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK)
Na treść stosunku prawnego składa się umowa ubezpieczenia oraz element inwestycyjny, a ubezpieczony zobowiązuje się do długotrwałego (nawet do kilkunastu lat) opłacania składek.
Polisolokaty okazały się być produktami, na których konsumenci jako ubezpieczyciele mogli stracić więcej niż zyskać ze względu na praktykę jaką stosowały banki i towarzystwa ubezpieczeniowe w formułowaniu i zawieraniu umów. Szczególnie bezprawne okazały się być wysokie opłaty likwidacyjne, jeżeli ktoś chciał zrezygnować z umowy wcześniej, a także sposób obliczania przez bank zysków po stronie ubezpieczonego.
Umowa ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) jest nieważna , jeżeli narusza zasady współżycia społecznego oraz naturę stosunku zobowiązaniowego oraz została ukształtowana jednostronnie przez Ubezpieczyciela.
Sytuacja taka ma miejsce między innymi, kiedy warunki umowy nie pozwalają na określenie wysokości świadczenia, a czasami możliwy jest ostateczny brak korzyści dla konsumenta (na koniec okresu umowy konsument otrzymuje jedynie zwrot swojego wkładu pomniejszony o podatek ). W umowie powinien zostać jasno określony wskaźnik indeksacji niezależny od którejkolwiek ze stron.
Nieuczciwe praktyki rynkowe
Umowy o polisolokaty należy poddać wykładni prawnej pod kątem błędu i nieuczciwej praktyki rynkowej w jaki sposób konsumentowi przedstawiono ofertę – poziom jasności i zrozumiałości, dokładnego poinformowania konsumenta o możliwych korzyściach, ale także potencjalnych stratach, ryzyku inwestycyjnym i wysokości opłat likwidacyjnych.
Banki i Towarzystwa Ubezpieczeniowe w umowach o polisolokaty stosowały niezwykle wysokie opłaty likwidacyjne za wycofanie środków przed czasem. Zgodnie z dobrymi obyczajami opłata likwidacyjna powinna być proporcjonalna do realnie poniesionych przez przedsiębiorcę kosztów. Przejęcie przez ubezpieczyciela ogromnej części wykupionych środków w całkowitym oderwaniu od skali poniesionych wydatków narusza dobre obyczaje. W tej kwestii głos zabrał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podnosząc, że pobieranie wysokich opłat likwidacyjnych stanowi przerzucenia ryzyka gospodarczego na konsumenta. Także Sądy niejednokrotnie wypowiadały się na temat niedozwolonego charakteru opłaty likwidacyjnej, a niektóre z takich zapisów umów trafiły na listę klauzul niedozwolonych.
Oferta
- Analiza umowy ubezpieczenia z UFK i załączników do umowy (OWU i Regulamin)
- Wyliczenie w zakresie kwoty do zwrotu w przypadku unieważnienia umowy
- Rozwiązania prawne w zakresie zwrotu kwot zainwestowanych w ubezpieczenie (wszystkich składek zapłaconych i naliczonej opłaty likwidacyjnej)
- Usunięcie klauzul abuzywnych z umowy
- Unieważnienie umowy ubezpieczenia z UFK - tylko za zgodą konsumenta - dochodzi wtedy do zwrotu przez bank lub towarzystwo 100% wartości wpłaconych składek i innych opłat związanych z umową
Dlaczego warto?
Naprawdę warto zawalczyć o swoje prawa. Kancelaria Adwokacka działa na terenie Trójmiasta, ale zajmujemy się również sprawami kredytów waloryzowanych do walut udzielonych kredytobiorcom także w innych częściach kraju.